Veľmi často preberanou otázkou je, ako veľmi bolí tetovanie a tak som sa rozhodol pripraviť pre Vás článok o bolestivosti tetovania. Záleží od mnohých faktorov, na ktoré sa teraz spoločne pozrieme. Nenechajte sa odradiť týmto článkom, pri menších tetovaniach je možné, že budete cítiť len jemné pichanie, čo je v článku klasifikované ako bolesť, čo znie trošku strašidelnejšie, ako v je v skutočnosti. Veľa ľudí , ktorých som tetoval, vraveli, že ako sa báli a že nič to nebolo alebo že to bolo v pohode znesiteľné, aj pri väčších tetovaniach. Pri väčších tetovaniach, ktoré trvajú spravidla dlhší čas, je možné použiť rôzne umŕtvovacie krémy, ktorých je na trhu požehnane, a využiť niektoré rady, ktoré nájdete aj v tomto článku, ako aj v článku čo robiť pred tetovaním. Poďme nato.
Najdôležitejšie je umiestnenie. Ako prvé pripájam obrázok, ktorý označuje ako najmenej bolestivé, tak aj najbolestivejšie miesta na tetovanie, je to taký všeobecný predpoklad, no praxou som zistil, že nie vždy to platí. Najmenej bolestivá časť je napríklad vrchná časť predlaktia, no na zápästí a v zhybe, kde máme kĺb, to už bolí viac, rovnako aj lakeť a podobne. Dovolím si tvrdiť, že najviac bolia miesta, kde máme najviac nervových zakončení a teda chodidlá, dlane, ako aj ich vrchné časti, prsty, krk, hlava, kľúčna kosť, rebrá, brucho, chrbtica, miesta, kde sa nám spájajú končatiny a teda okolie kĺbov alebo priamo na nich a treba mať na pamäti, že na niektorých miestach na tele, sa môže bolesť líšiť z centimetra na centimeter.
Dôležitú úlohu zohráva aj čas. Čas je dôležitý, na začiatku je možné, že tetovanie bude bolieť prvých cca 15 minút, potom bolesť ustúpi a postupne sa bude stupňovať, kedy po 4-5 hodinách, bude nepríjemné aj utieranie zvyšnej farby z pokožky. Len pre porovnanie, extrémne prípady, kedy sa tetuje na súťažiach a podobne, časovo je to kľudne aj vyše 12 hodín, samozrejme za použitia rôznych prípravkov. Takže nie je bolesť ako bolesť.
Prah bolesti. Toto je individuálny faktor. Ženy obecne znesú viac ako muži, dokonca som sa stretol aj s prípadmi, kedy to niekoho nebolelo vôbec, ako mužov tak aj ženy, aj po dlhých hodinách, alebo, veď sme dospelí ľudia, sa im to jednoducho páči. Myslím, že každý pozná ten svoj, ak sa rozplačete, po porezaní, prah bude zrejme nízky.
Vplyv na bolestivosť tetovania má samozrejme aj technika tatéra a použité ihly, keďže existujú rôzne druhy ako ihiel, tak aj techník.
Typ pokožky a stav pokožky, toto je téma na dlhšie, pre náš článok nám však stačí vedieť že, pri hrubšej pokožke ide ihla ťažšie do pokožky, tým pádom je vyvíjaný väčší tlak na pokožku, pri mastnejšej zasa horšie prijíma farbu, čo v skratke znamená väčší tlak a viac času a teda bolesti na konkrétne tetovanie. V tomto spojení, by som rád ešte dodal, že pokožka na tele nieje všade rovnaká, kým na lýtku je tvrdšia, na rebrách je omnoho jemnejšia.
Klient. Podstatným a posledným faktorom je klient osobne, treba mať na pamäti, že ak klient potrebuje pauzu, v horšom prípade často, bude to dlhšie trvať a teda viac bolieť, ideálne je vydržať, kým spraví pauzu tatér, ktorý ju potrebuje na rôzne úkony spojené s výkonom práce. Pri každom pohybe, ktorý klient nečakane spraví, môže spraviť tatér chybu, ktorú v LEPŠOM prípade bude musieť odstrániť a bude to dlhšie trvať, najhoršie čo môže klient spraviť, je náhlenie tatéra, tatér sa potrebuje sústrediť, tetovanie je zložitá práca, preto mu treba poskytnúť, čo najviac pokoja a maximálne spolupracovať, pre čo najlepší výsledok a najmenej bolesti.
Toto je zhrnutie tých najpodstatnejších faktorov, ktoré mi napadli.
Na záver by som ešte dodal zopár viac či menej s bolesťou súvisiacich, ale podstatných detailov. Umiestnenie konkrétneho tetovania záleží od veľkosti a tvaru motívu z estetického a anatomického hľadiska a nie od bolestivosti daného miesta. Umiestnenie tetovania vzhľadom na bolestivosť miesta, Vám musí vytvoriť alebo upraviť tatér na mieru. Rád by som vyvrátil fámu, pretože sa s ňou neuveriteľne často stretávam, že “biela farba bolí a nieje ju vidieť“ a ľudia by sa jej najradšej vyhli, pričom práve biela farba, môže spraviť tú najlepšiu službu . Biela farba sa tetuje nakoniec, aby sa zamedzilo miešaniu pigmentov. Pretože sa tetuje nakoniec, aj najviac bolí. Síce biela patrí k pigmentom, ktoré pokožka horšie prijíma a treba ju tam aplikovať viackrát, ale rovnako ako aj mnoho iných pigmentov oproti napríklad červenej. Ako veľmi je vidieť, záleží od pigmentu pokožky, obecne platí, čím tmavšia pokožka, tým menej ju bude vidieť.
Myslím, že táto téma je už tak trochu OUT, ale aj tak…
si myslím, že štýlovo. Zaujímajú ma tetovania starších ľudí, napriek tomu, že kedysi bola ich kvalita, neporovnateľná s tou dnešnou, je za nimi nejaký príbeh, a to je podľa mňa dôležité asi tak ako dnes ich kvalita. Sú za nimi skryté pocity, nostalgia, život kedysi…doba, kedy človek s tetovaním bol stavaný na okraj spoločnosti sú už preč, dnes je si myslím táto otázka bezpredmetná, keďže, keď bude naša generácia stará, budú potetovaný takmer všetci, ale ostanú nám aspoň spomienky a príbehy na tieto zlaté časy…
Na tetovanie resp. priamo na pigment, môže vzniknúť alergická reakcia. Prejavuje sa svrbením, opuchmi a začervenaním pokožky.
Alergická reakcia na pigment je veľmi zriedkavá, no nemožno ju vylúčiť. Najbezpečnejšia je čierna farba, ktorá sa skladá v podstate z uhlíka, s ktorým si telo hravo poradí, keďže zastúpenie uhlíka je v tele cca 18%. Ak je tatér profesionál a samozrejme používa certifikované farby schválené EÚ, nebude problém. V prípade, ak postúpite tetovanie u neodborníka s pochybnými pigmentmi napríklad z Číny, vystavujete sa viacerým rizikám, teda okrem spomínanej alergickej reakcie.
Pri tetovaní inými ako čiernymi pigmentmi, je riziko alergickej reakcie vyššie, aj keď v skutočnosti stále minimálne, keďže farby obsahujú rôzne prímesi a kovové prvky.
Ak sa chcete zbaviť starého prípadne nevhodného tetovania, alebo by ste chceli len niečo nové cez staré tetovanie, prípadene len vylepšiť alebo osviežiť staré, je tu aj taká možnosť. Tento proces je omnoho zložitejší a preto sa treba objednať na bezplatnú konzultáciu, kde sa vieme dohodnúť či a čo všetko sa dá spraviť pre vašu spokojnosť.
Tetovanie je permanentnou formou skrášľovania tela. Čiastočky atramentu alebo iného farbiva sa pomocou tetovacej ihly nanášajú pod kožu. Tetovanie v dnešnej dobe slúži na vyjadrenie osobnosti. V tradičných kultúrach dodnes tetovania vyjadrujú úctu ku svojim koreňom a histórii. Profesionálny tatéri vytvorili z tetovania umelecké diela a stalo sa tak uznávaným umením.
Tetovanie sa spája s množstvom rôznych kultúr a má veľmi dlhú tradíciu po celom svete. Prvé dôkazy a tetovaní pochádzajú už z neolitu. Otzi mal na tele 61 tetovaní, mohlo sa jednať o akupunktúrne body. V staroveku bolo v rôznych krajinách tetovanie určené len pre ženy. V starovekom Egypte mali tetovania tanečnice, prostitútky alebo ženy v háreme. Na Novom Zélande značili modré pery ideál krásy, v Polynézii mali ženy na sebe znaky, ktoré poukazovali na ich zručnosti. V Číne a Japonsku mali tetovania na tvári zločinci tak isto ako aj v Grécku a Ríme.
V 18.storočí patrili tetovania najmä k námorníkom a poukazovalo na ich rôzne cesty. Po návrate týchto námorníkov nadchlo tetovanie Anglicko. Potetovať sa dal aj sám kráľ Juraj V. , čoskoro malo tetovanie viacero panovníkov. Záujem o tetovanie vo vyšších vrstvách klesol v roku 1891 s vynálezom tetovacieho strojčeka. Tetovanie bolo jednoduchšie, rýchlejšie a lacnejšie. Tetovanie nebolo bežne alebo spoločensky akceptované do polovice 20. storočia. Bolo určené hlavne pre ľudí zo zábavného priemyslu, ktorí sa sami stali atrakciami.
Najznámejšími potetovanými umelcami 19. storočia boli John O´Reilly a Emma de Burgh. Obaja mali svoje tetovania od rovnakého tatéra a zabávali publiká po celej Európe.
Počas 20. storočia sa štýly tetovaní vyvíjali a menili. V prvej dekáde 20. storočia patrili tetovania najmä k cirkusantom a námorníkom. Námorníci mali zväčša vytetovanú kotvu, pre mnohých to bola akási uvítacia ceremónia. Tetovania mohli slúžiť na identifikáciu alebo značili rôzne miesta. Korytnačka znamenala, že námorník prešiel rovníkom, lastovička že námorník má za sebou 5000 míľ na mori. V dvadsiatych rokoch bol make up drahý, preto si mnohé ženy dávali spraviť kozmetické tetovania obočia a pier. Bolo to však spoločensky neakceptovateľné, preto to držali v tajnosti. V tridsiatych rokoch ľudia považovali proces tetovania za sexuálny, bolo to stále tabu.
Štyridsiate roky boli pre tetovanie významné. Zrodilo sa tradičné americké tetovanie. Norman Keith Collins známy ako Sailor Jerry bol stvoriteľom tohto štýlu. Bol jedným z najznámejších umelcov minulého storočia. Jeho výnimočnosť spočívala vo výrobe vlastných pigmentov, bol prvý kto použil fialový atrament. Tiež upravil ihly aby spôsobovali menej bolesti boli opakovateľne použiteľné vďaka ´´kvalitnej´´ sterilizácii. K jeho najznámejším dizajnom patrili lastovičky, hady, kocky, nože, zbrane, námornícke hviezdy, kotvy a neslávna ´´aloha´´´opica. Na jeho počesť sa každý rok koná festival v Honolulu. Chcel aby po jeho smrti prevzal salón jeden z jeho kamarátov Mike Malone, Zeke Owen, Tom Hardy alebo aby salón spálili. Don Ed Hardy je legendou vo svete tetovania. Začlenil japonské umenie do svojej práce.
V šesťdesiatych rokoch boli tetovacie štúdiá v New Yorku vinené za šírenie žltačky. Aj napriek tomu záujem známych osobností o tetovanie stúpol napr. Janis Joplin. Lyle Tuttlebol najuznávanejším tatérom v tomto období. Motív lebky sa stal populárnym najmä u motorkárov.
Sedemdesiate roky priniesli nový štýl detailnejších a zložitejších tetovaní. Tetovanie sa rozšírilo aj medzi bežných ľudí. Do módy prišli rukávy ako aj symboly mieru.
V osemdesiatych rokoch boli hrubé čierne obrysy s ružami v popredí. Hudobná scéna tiež ovplyvnila prosperujúci tetovací priemysel a ľudia sa nechali inšpirovať svojou obľúbenou rockovou hviezdou.
Deväťdesiate roky spopularizovali motívy ako tribal, čínske písmená ale aj motívy slnka.
Začiatkom nového tisícročia bolo populárne tetovanie na krížoch najmä motív Yin-Yang.
V druhej dekáde sa stalo tetovanie umeleckým dielom na mieru.
Iba v krátkosti o tetovaní rúk a chodidiel…
Čerstvé tetovanie na rukách a prstoch na obrázku vždy vyzerá pekne. Problém s týmito tetovaniami je však ten že koža na rukách je iná ako koža na zvyšku tela. Pigment už počas hojenia vypadáva a časom sa markantne rozpíja. Tetovania často už po veľmi krátkom čase vyzerajú úplne inak ako ste si predstavovali. Dovolili sme si použiť aj pár obrázkov z internetu, aby ste si obraz vedeli spraviť aj vy sami. Ďalším rizikom pri týchto tetovaniach je sociálne hľadisko. Ak máte čerstvých 18 a ešte neviete čo budete v budúcnosti robiť, tetovanie rúk a prstov sa môže (samozrejme aj nemusí) stať prekážkou alebo nevýhodou v profesijnom živote.
Podstatou je to, že rovnaké tetovanie sa dá spraviť za rozdielny čas – samozrejme v rozličnej kvalite. Menšie a jednoduché tetovania trvajú zväčša pár minút až hodín, koľkokrát zaberú menej času ako samotná príprava. Pri stredných a veľkých tetovaniach, treba rátať už s niekoľkými hodinami, rozdelených na jedno alebo viaceré sedenia. Napríklad pri tetovaní chrbta, môžeme už rátať v desiatkach hodín.
Na otázku ako dlho trvá tetovanie, pokiaľ hľadáte umenie, uvediem v krátkosti jeden príklad umelca, ktorého všetci poznáme – Leonardo da Vinci a jeho dnes veľmi známeho obrazu Mona Lisa alebo La Giaconda.
Obraz Mona Lisa bol pôvodne zákazkou pre florentského obchodníka, aby namaľoval jeho ženu (Aj keď existuje množstvo dohadov, na veci to nič nemení). Obraz mu nikdy neodovzdal. Leonardo si obraz ale veľmi obľúbil a všade ho nosil so sebou, dokončenie diela mu trvalo približne 3 až 4 roky (pôvodne mal minimálne 3 verzie) a potom ho premaľovával až do svojej smrti, čo je dokopy približne 13 rokov. Leonardo bol veľmi talentovaný umelec so zmyslom pre perfekcionizmus a nikdy nebol so svojimi dielami spokojný a preto bol taký dobrý umelec, pretože vždy videl možnosť ako spraviť niečo lepšie.
Chcem tým povedať, že záleží od klienta koľko času a teda aj peňazí je ochotný do tetovania investovať, v prvom rade záleží teda od kvality a osobne odporúčam vyššiu kvalitu, keďže tetovanie nie je oblečenie – budete ho nosiť po celý život. Je to viac-menej jednorazová investícia na rozdiel od oblečenia, áut a podobne. Nechať sa potetovať kamošom doma na kuchynskom stole, nie je to čo chcete, verte mi. Ďalším a podstatným faktorom je dizajn a originalita, je rozdiel niečo nájsť na internete a to si dať vytetovať alebo nechať umelca, nech niekoľko hodín, dní, týždňov tvorí svoje originálne dielo na mieru pre Vás a potom Vám ho aj vytetuje. Ďalším faktorom je veľkosť a zložitosť daného motívu a samozrejme aj skúsenosť tatéra.
Kontaktujte nás a dohodnite si konzultáciu, aby sme mohli spoločne premeniť vaše predstavy na realitu.
Pondelok – Piatok
12:00 – 22:00
Copyright © 2024 Trademark Tattoo | Made by New Way